Fotografia natury
W wolnym czasie jako fotograf zajmuję się również fotografią natury powyżej w galerii znajduję się kilka zdjęć natury.
Jaki sprzęt używam do fotografowania
Do fotografii używam aparatu Nikon D7100 i sony alpha 37.
Jeżeli chodzi o obiektyw to jest nim sprawdzona konstrukcja Helios 44m-4.
Poniżej opiszę dlaczego warto korzystać z tego obiektywu.
Obiektyw Helios 44m-4
Do wykonywania zdjęć natury korzystam z obiektywu Helios 44m-4 daje on ładny Bokeh, którego nie uzyskamy stosując najnowsze obiektywy znanych marek. Helios 44m-4 jest toporną ale bardzo sprawdzoną konstrukcją w fotografii natury. Fajnym rozwiązaniem jest również użycie tego obiektywu jako soczewki macro. Co zrobić, aby użyć tego obiektywu jako soczewki macro, odpowiedź jest prosta należy kupić pierścień odwrotnego mocowania.
Obiektyw ten współpracuje z obecnymi aparatami dzięki odpowiednim przejściówkom które bezpośredni możemy zamówić w internecie.
W fotografii obiektywem warto również pamiętać o tym że przy pełnym otworze możemy mieć lekki problem z ostrością obrazu dlatego najlepiej jest go przymknąć do f 5,6.
Soczewki macro
W fotografii macro możemy również wykorzystać soczewki makro close up ale moim zdaniem nie jest to pożądane rozwiązanie. Solidne zdjęcia uzyskamy używając soczewek +1, +2, +3 powyżej +3 do +4 obraz będzie już nieostry.
Pierścienie pośrednie w makrofotografii
Dobrym rozwiązaniem w makrofotografii jest używanie pierścieni pośrednich, które cechują się tym, że nie powodują pogorszenia jakości obrazu, natomiast wpływają znacząco na jasność obiektywu. Jasność obiektywu uzależniona jest od odległości w jakiej znajduję się on od mocowania, matrycy im dalej od matrycy/mocowania tym ciemniejszy uzyskamy obraz.
Typowy rozmiar/grubość pierścieni pośrednich to 13, 21 oraz 31 mm co daje nam sumę 65 mm. Pierścienie pośrednie możemy zakupić systemowe jak i z mocowaniem do bagnetu m42, który występował w radzieckich aparatach Zenit. Dobrym i tanim połączeniem jest zakup pierścieni pośrednich mocowanie m42 + zakup obiektywu Helios 44M – 4. Dzięki temu uzyskamy potężne powiększenie obrazu 3:1.
Przy fotografowaniu obiektywem Helios należy również pamiętać o przymknięciu przysłony do poziomu minimum f 5,6 w innych przypadkach obraz, może być nieostry i mieć małą głębię. Osobiście wykonując makrografie korzystam z przysłony od f 5,6 do f 16.
Idealnym rozwiązaniem przy wykonywaniu zdjęć, jest korzystanie z trybu Live View w przypadku korzystania z wizjera optycznego możemy mieć problem z odpowiednim ustawieniem ostrości obrazu. Funkcja LV moim zdaniem jest najlepszym rozwiązaniem. Warto również pamiętać o lampie błyskowej, która doświetli nam plan, jest to idealne rozwiązanie przy fotografii przedmiotów i roślin z owadami i zwierzętami nie sprawdza się, możliwość spłoszenia fotografowanego obiektu.
Poniżej Przykład wykonanych prze zemnie zdjęć tym sposobem.